חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קלינאות תקשורת - אפשרויות תעסוקה

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

מעל ל- 90% מהגולשים ציינו שהתוכן עזר להם לקבל החלטה מושכלת לבחירת המסלול המתאים להם לתואר ראשון בקלינאות תקשורת.

קלינאי תקשורת משתלבים בדרך כלל בעבודה בבתי הספר, במרפאות קופות החולים או בקליניקות טיפוליות פרטיות המציעות אבחון וטיפול של קלינאי תקשורת לאנשים עם הפרעות שפה, דיבור או בליעה.

לימודי קלינאות תקשורת מציידים את הבוגרים לבצע אבחון ולהעריך את הטיפול שיכול להועיל לילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעות דיבור ושפה. קלינאי התקשורת צופה במטופל ובהתנהגותו בסוגים שונים של מצבים כדי לאבחן את מצבו הספציפי ולהתאים לו טיפול ספציפי. 

טיפול בחיך שסוע

אנשים עם שפה שסועה או חיך שסוע, מפגינים לעתים בעיות רבות כמו קשיי הזנה, עיכובים התפתחותיים, הפרעות בדיבור, הפרעות אורתודונטיות, אובדן שמיעה ואולי גם בעיות פסיו-סוציאליות.

מידע על אתר קלינאי

בוגרים מספרים

"כל המידע שסטודנט מחפש בתחילת דרכו נמצא כאן!"​

קלינאי תקשורת - במה הם עוסקים?

קלינאות תקשורת עוסקת באבחון ובטיפול באנשים הסובלים מליקויי תקשורת קולית וקוגניטיבית. קלינאי התקשורת עוזרים לאנשים הסובלים מבעיות רגשיות, מאוטיזם מליקויי למידה או מליקוים גופניים שונים, על ידי אבחון מצבם ובניית מערך טיפולי עבורם. מדובר במקרים כגון:

טיפול בגמגום אצל ילדים או גמגום אצל מבוגרים

הטיפול שמעניק קלינאי התקשורת אולי לא יעלים את הגמגום לחלוטין, אבל הוא יוכל ללמד את המטופל מיומנויות שיסייעו לו לשפר את שטף הדיבור, לפתח תקשורת יעילה, ולהגיע להשתתפות מלאה בביה״ס, בעבודה או בפעילות החברתית.

טיפול בצרידות

לפעמים, צרידות היא זמנית, למשל כתוצאה מצעקות במגרש הכדורגל או בגלל זיהום נגיפי. במקרים אחרים הסיבה אינה ברורה. קלינאי תקשורת מנוסה עם ידע הנוגע להפרעות קוליות, יוכל לסייע ולהפחית את בעיית הצרידות

אבחון לאוטיזם או אבחון להפרעת קשב וריכוז

תהליך אבחון אוטיזם כולל התבוננות מפורטת בהתנהגות המטופל באמצעות הערכה מבוססת על משחקים (לילדים), הערכת השפה, הערכת האינטלקט וכן ראיון מפורט עם הורים.

קלינאי התקשורת יוכל לקבוע את חומרת מצבו של המטופל, בין השאר, על פי האופן שבו הוא מקיים תקשורת חברתית או לפי יכולת התפקוד שלו בבית, בביה״ס, בעבודה ובקהילה ועוד.

האבחון והבדיקות המיוחדות שמבצע קלינאי או קלינאית התקשורת מאפשר לו לבנות מערך טיפולים המיועד לצרכים הספציפיים של כל מטופל ומטופל.

קלינאי התקשורת עובדים לעתים קרובות בשיתוף פעולה הדוק עם רופאים, פסיכולוגים ומורים כדי לעקוב בקפידה אחר התקדמותם של המטופלים. בנוסף, קלינאי תקשורת לילדים או קלינאי תקשורת למבוגרים, נוהגים לנהל רישומים ארוכי טווח על המטופלים, במטרה לסייע להם בקשיים ובאתגרים המתעוררים לאורך חייהם.

אבחון קלינאי תקשורת מתבצע גם במקרים שבהם המטופלים עברו תאונות או אירועים טראומטיים אחרים, ומלמדים אותם לשוב ולשחזר כושר דיבור שאבד או לחזור ולהשתמש בטכניקות בליעה נכונות.

נפגעי שבץ מוחי, או אנשים שהתחרשו לאחרונה, יכולים להיעזר בשירותיו של קלינאי / קלינאית תקשורת, כדי לחזור לדפוסי הדיבור הנורמלי שלהם. קלינאי התקשורת עשויים להעניק טיפול ותמיכה גם למשפחות המטופלים, על מנת להקל על שילובם החברתי של המטופלים וכדי לעודד התאוששות מהירה יותר.

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

אפשרויות התעסוקה

לקלינאי התקשורת יש מגוון רחב של אפשרויות תעסוקה בסביבות עבודה שונות, כגון:

 • גני ילדים

 • בתי ספר יסודיים ותיכוניים

 • בתי אבות ומוסדות סיעודיים אחרים

 • שירותי בריאות ביתיים

 • מתקני אשפוז, מרפאות ובתי חולים

אפשרויות לקריירה אלטרנטיבית לקלינאי תקשורת

לא תמיד יש צורך בהשכלה נוספת כדי שקלינאי התקשורת ישנו את הקריירה שלהם, אבל זה יכול להועיל אם ישתתפו בקורסים שונים הנוגעים להפרעות שפה ודיבור, למען המשך ההתפתחות המקצועית.

הכשרה וקורסים מקצועיים בתחום הקול והדיבור, יכולים לעזור לקלינאי התקשורת לכוון את מסלול הקריירה לתחומי עניין נוספים כמו עבודה עם מנהלים שחקנים, מורים, מרצים וכו׳.

לחצו כאן כדי לדעת עוד מידע על להפוך לקלינאי תקשורת

מאמנים בתחום הקול והדיבור

מאמני קול ודיבור, יכולים להכשיר שחקנים, מנהלים ואנשים אחרים המשתמשים בקול שלהם במסגרת תפקידם ועבודתם. לדוגמה, קלינאי תקשורת יכול לעבוד כקואצ׳ר בתחום הקול והדיבור ולסייע למטופל:

 • להפחית את המבטא הזר המבצבץ בדיבור שלו בשפה זרה.

 • לרפא ולמנוע פגיעות קול על ידי הדרכה כיצד להשתמש נכון בקולו (כמו צרידות המאפיינת מורים ומרצים).

למרות שאין צורך בהשכלה נוספת כדי להפוך למאמן קולי, מומחים בתחום מציעים ללמוד ולהשתלם בהדרכה שכזו. זה יעזור לכם להתמחות בדרכים לשינוי המבטא או לשימוש נכון בקול.

כיוון שלקלינאי התקשורת יש הבנה רבה במנגנוני הפקת הקול, יש להם יתרון בעבודה עם מטופלים שקולם נפגע.

מאמני תקשורת למנהלים

קלינאי תקשורת יכולים להכשיר מנהלים לתקשר בצורה ברורה יותר על ידי:

 • שינוי הדרך המזיקה בה הם משתמשים בקולם
 • שיפור כישוריהם החברתיים
 • הפחתת המבטא הזר
 •  

כאשר המנהל לומד להשתמש נכון בקולו או להעלים את המבטא הזר, זה מאפשר לו להיטמע טוב יותר בסביבת העבודה שלו, ולתקשר טוב יותר עם העמיתים, צוות העובדים והלקוחות שלו.

בנוסף להכשרה בקורסים לקול ולדיבור, השתתפות בשיעורים לעסקים יכולה גם היא לסייע לקלינאי או לקלינאית התקשורת ששואפים להשתלב בעבודה במסגרת ארגונית ועסקית.

עיסוק במחקר

קלינאי תקשורת יכולים להשתלב באקדמיה ולעסוק במחקרים בתחום הפתולוגיה של השפה והדיבור.

בשונה מקריירות אחרות של קלינאי תקשורת, קבלת משרה אקדמית דורשת בדרך כלל תואר דוקטור. יש היום צורך בקלינאי תקשורת שמוכנים למלא תפקידים בפקולטה במשרות השמורות למדענים.

תוכלו להמשיך בקריירה כמרצים באקדמיה וכחוקרים בסוגים רבים ושונים של אוניברסיטאות ומכללות. אנשים עם תואר של דוקטור יכולים:

 • להיות מועסקים בבתי חולים או במרפאות שבהם המחקר הקליני הוא חלק ממשימת המוסד,
 • או להשתלב בארגון הקשור לתעשייה, לצורך מחקר ופיתוח מוצרים (כמו למשל, יצרן של מכשירי שמיעה).
 

מתורגמנים

מתורגמנים עובדים לא פעם בשיתוף פעולה הדוק עם קלינאי תקשורת, לצד לקוחות הדוברים שפות אחרות, כולל שפת הסימנים. כדי להיות מתורגמנים נדרשת מקלינאי התקשורת שליטה בשפה שנייה או בשפת הסימנים.

למה כדאי ללמוד קלינאות תקשורת?

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

אולי יעניין אותך גם?

הפרעת תקשורת

הפרעת תקשורת הפרעות תקשורת עלולות להשפיע על האופן שבו אדם קולט, שולח, מעבד ומבין את הרעיונות שהוא שומע. הפרעות תקשורת עלולות להחליש את כישורי הדיבור

קרא עוד »

הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז לכולם קשה לפעמים לשבת בשקט, להתמקד במשהו או לשלוט בהתנהגות האימפולסיבית שלהם. אבל עבור חלק מהאנשים הקשיים הם עד כדי כך עקשניים

קרא עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ מקלינאי/ת תקשורת מומלץ באיזור שלכם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם:

דילוג לתוכן