חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה עושה קלינאית תקשורת?

תוכן עניינים

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

יום בחיי קלינאית תקשורת

מתלבטים לגבי לימודי קלינאות תקשורת? רוצים לדעת אם טיפול קלינאות תקשורת הוא מה שאתם או ילדכם צריכים? קלינאי מרכז עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על התפקידים השונים של קלינאי.ת תקשורת

קלינאית תקשורת מסייעת לילדים ולמבוגרים לשפר את כישורי הדיבור, השפה והתקשורת שלהם. לא משנה מה גרם לקושי של האדם לדבר או לתקשר ביעילות, קלינאית תקשורת תוכל לעזור לו להתגבר על הקשיים הללו ולהציע לו איכות חיים משופרת.

אם אתם מתעניינים בלימודי קלינאות תקשורת (הנקראים גם לימודי הפרעות בתקשורת), המשיכו לקרוא כדי לקבל מידע בסיסי לגבי הקריירה שממתינה לכם כבוגרי תואר ראשון שגם עברו בהצלחה מבחן ממשלתי לקבלת רישיון קלינאי תקשורת.

מהי קלינאות תקשורת?

קלינאות תקשורת הוא מקצוע המאפשר לכם לנהל סדר יום גמיש ומעניק לכם הזדמנות לחולל שינוי עמוק בחיי אנשים אחרים. קלינאי תקשורת מציעים לילדים ולמבוגרים הליך טיפולי המשפר את היכולת שלהם לדבר ולהשתמש בכישורי השפה השונים. הטיפול יכול, לדוגמה לעזור למטופלים להביע את מחשבותיהם ולהבין מה אחרים אומרים להם, או לשפר את המיומנויות החיוניות כמו זיכרון ויכולת לפתרון בעיות.

כשמטופל מגיע לקליניקה, הוא עובר אבחון שמאפשר לקלינאית לתכנן עבורו תוכנית טיפולית מותאמת אישית הכוללת תרגילים שיענו על הצרכים שלו. אחרי הכול, יש אנשים הזקוקים לקלינאי תקשורת כדי לשפר את הדיבור והתקשורת, ויש כאלה הזקוקים לטיפול  בדיבור כדי לעבד ולהבין טוב יותר את השפה.

במהלך הלימודים תוכלו להתמחות בנושאים ספציפיים יותר, כמו לימודי קלינאות תקשורת ואוטיזם, לימודי הפרעות קשב וריכוז או לימודי אבחון אוטיזם. מה שיעזור לכם לנהל קריירה מצליחה המספקת לאנשים אבחונים וטיפולים מקצועיים.

ריפוי בדיבור

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

התפתחות הילד ותפקידם של קלינאי התקשורת

תפקיד קלינאי התקשורת במסגרת התפתחות הילד הוא חיוני ביותר, מבחינת היכולת לעזור לילד להשיג את אבני ההתפתחות המתאימות לבני גילו, על ידי:

  • שיפור כישורי שפה מוקדמים, כשהילד לומד לדבר ולתקשר.
  • שיפור היכולת של הילד להשתמש בקולו.
  • שיפור הבנת השפה, כולל יכולת להבין טוב יותר את השפה ואת המילים.
  • שיפור שטף הדיבור, שיאפשר לילד להשתמש בשפה בצורה טובה ונוחה יותר.
  • שיפור בהירות ההבעה, כדי שהילד יתקשר ביתר קלות את מה שהוא רוצה להגיד.

מה מאפיין את הקריירה של קלינאי.ת תקשורת?

קלינאות תקשורת הוא תחום פרא-רפואי המתמה בתמיכה אפקטיבית בהפרעות תקשורת, דיבור ושפה ובהקלה על קשיי בליעה של ילדים ומבוגרים. קלינאי תקשורת עובדים עם אנשים בכול הגילאים, מתינוק שזה עתה נולד ועד למבוגר בשליש האחרון של חייו.

כשאתם בוחרים בקריירה כקלינאי תקשורת, קחו בחשבון שאין דבר כזה ׳יום טיפוסי׳! העבודה שלכם יכולה להתמקד בילד עם פגיעה מוחית או עיכוב התפתחותי, במבוגר שעבר אירוע מוחי ונאלץ ללמוד שוב לדבר או בפג המתמודד עם בעיות האכלה ובליעה.

כקלינאי תקשורת, תוכלו לבחור אם לעבוד באופן עצמאי בקליניקה משלכם, או להיות חלק מצוות במסגרות שונות כמו בית ספר, בית חולים או מרפאה.

מה מתרחש בחדר הטיפולים של קלינאית התקשורת?

קלינאי תקשורת עוזרים למטופלים לשפר את היכולת שלהם לדבר ולתקשר באמצעות השפה. סוג הטיפול שיוכל לסייע למטופל, תלוי במספר גורמים, כולל הגיל, המצב הבריאותי או קשיי הדיבור המאתגרים אותו.

המפגש עם קלינאית התקשורת מתחיל בראיון עם ההורים, קבלת רקע על הילד ואבחון שיאפשר להגדיר את ההפרעה ולגלות את מקורה. בהתאם לאבחון ולמצבו הספציפי של המטופל, הקלינאית תבנה עבורו תוכנית טיפולית מותאמת אישית.

כיוון שיש גישות וקטגוריות שונות ורבות לטיפול בבעיות שפה, דיבור ותקשורת, הקלינאית תבחר בזו המתאימה ביותר לקידום המיטבי של המטופל.

דוגמה 1:

מטופל מגיע לקלינאית עם הפרעת ביטוי (Articulation), המקשה על היכולת שלו להפיק צלילי מילים מסוימים או גורמת לו להחליף צליל אחד באחר, ולהגיד, למשל, ׳שעון׳ במקום ׳שרון׳ או ׳סה׳ במקום ׳זה׳.

בפגישה הראשונה, הקלינאית תבנה עבור הילד תוכנית טיפולית מותאמת אישית שכוללת משחקים, סיפורים, אמצעים אלקטרוניים ועוד, כדי לעזור לילד להפיק את הצלילים בצורה הנכונה, ותנחה אותו למקם באופן נכון את הלשון, השפתיים או הלסת כדי להפיק צלילי דיבור נכונים וברורים. בנוסף לתרגול במהלך המפגשים, הקלינאית תנחה את ההורים להמשיך ולתרגל עם הילד בבית, כדי לקדם אותו ולתמוך בו במהלך הטיפול.

דוגמה 2:

ילד צעיר מגיע לקליניקה. האבחון מלמד שהילד מתמודד עם גמגום, שהוא הפרעת שטף הגורמת לשיבוש הזרימה והקצב של הדיבור.

קלינאית התקשורת יכולה לשלב בטיפול משחקי דיבור מהנים. למשל, משחק שבו הקלינאית מבקשת מהילד להסביר או לתאר משהו, תוך כדי יישום טכניקת ההשהיה.

מדובר ביכולת לקחת הפסקה כדי שהדיבור יהיה ברור יותר. הקלינאית עשויה לבקש מהילד לומר בקול משפט או קבוצה של מילים. במטרה לעזור לו ללמוד לקחת הפסקה אחרי מילים מסוימות במשפט. כשהילד לומד היכן לעשות הפסקה אחרי המילה, ולא באמצע המילה, הגמגום שלו ילך ויפחת עם הזמן

רוצה ללמוד קלינאות תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע

באילו מקרים מטופלים מופנים לקלינאי תקשורת?

כאשר רופא הילדים חושד שהילד מתמודד עם הפרעות דיבור המונעות ממנו להשיג את אבני הדרך ההתפתחותיות של בני גילו, הוא ימליץ על כמה בדיקות ראשוניות, שיסייעו לקבוע את הגורם הבסיסי להפרעה.

לדוגמה, אם הילד בגיל הרך מתמודד עם הפרעות תקשורת, רופא הילדים עשוי להפנות אותו לאודיולוג לצורך בדיקת שמיעה. אם הילד עובר את בדיקת השמיעה ייתכן שהוא יופנה לקלינאית תקשורת.

הילד יוכל להגיע לטיפול אצל קלינאית התקשורת לאחר הפניה מרופא המשפחה ומילוי שאלון הורים ושאלון גננת, הכוללים נתונים על הרקע של הילד ועל ההפרעה או הלקות שבה צריך לטפל.

לבסוף, בין אם אתם בוחרים להתמקד בקלינאית תקשורת לילדים או בקלינאות תקשורת למבוגרים, הדרך לקריירה מצליחה ומשמעותית, מתחילה בעמידה בתנאי הקבלה לקלינאות תקשורת, או לחילופין, בלימודים במכינה קדם אקדמית, שיובילו אתכם לסיום תואר ראשון בלימודי קלינאות תקשורת.

אולי יעניין אותך גם?

מידע על אתר קלינאי

מחפשים קלינאי/ת תקשורת?

השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם

מאמרים אחרונים

תוכן עניינים

מעוניינים בשיחת ייעוץ מקלינאי/ת תקשורת מומלץ באיזור שלכם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם:

דילוג לתוכן