חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפרעת קשב וריכוז

לכולם קשה לפעמים לשבת בשקט, להתמקד במשהו או לשלוט בהתנהגות האימפולסיבית שלהם. אבל עבור חלק מהאנשים הקשיים הם עד כדי כך עקשניים ומתמשכים, עד שהם מפריעים לכול תחום בחיים: בבית, בלימודים, בחברה, ביחסים או בעבודה.

הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות – ADHD: Attention Deficit Hyperactivity Disorder, היא הפרעה בבריאות הנפש שעלולה לגרום להתנהגויות היפראקטיביות ואימפולסיביות, ברמות גבוהות מהרגיל. 

אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים למקד את תשומת הלב במשימה יחידה, או לשבת לפרקי זמן ממושכים. הם יכולים להצליח מאוד בחיים, עם זאת, ללא זיהוי וטיפול מתאימים, הפרעות אלה עלולות להיות בעלות השלכות חמורות, כולל:

הפרעת קשב וריכוז בילדים

רוצים להתייעץ עם קלינאי/ת תקשורת מהאיזור שלכם? השאירו פרטים לחזרה:

הפרעת קשב וריכוז

איך מזהים הפרעת קשב וריכוז?

מגוון רחב של התנהגויות קשורות להפרעת קשב וריכוז. חלק מהתסמינים הנפוצים יותר מאפיינים גם ילדים וגם מבוגרים:

אם אתם או הילד שלכם לוקים בהפרעת קשב וריכוז, אתם כנראה סובלים מכמה מהתסמינים הללו, או כולם. התסמינים שלכם תלויים בסוג הפרעות הקשב והריכוז שיש לכם.

סוגי הפרעות של קשב וריכוז עם היפראקטיביות

כדי להפוך את האבחון של הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות, לעקבי יותר, קובצו מצבים אלה לשלושה סוגים עיקריים:

 

בעיות בקשב וריכוז

אנשים עם סוג זה של הפרעה מתקשים מאוד להתמקד, לסיים משימות ולבצע הוראות. מומחים חושבים שילדים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים שלא לקבל אבחון מתאים, מכיוון שהם לא נוטים להפריע בכיתה. סוג זה נפוץ בעיקר בקרב בנות הסובלות מהפרעת קשב וריכוז.

 

בעיות של היפראקטיביות ואימפולסיביות 

אנשים עם הפרעה מסוג זה מראים בעיקר התנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית. התנהגות זו יכולה לכלול קוצר רוח, הפרעה לאנשים בזמן שהם מדברים וחוסר יכולת לחכות לתורם. גם אנשים אלה עלולים להתקשות בהתמקדות במשימות.

 

בעיות של שילוב קשב וריכוז עם היפראקטיביות 

זהו הסוג הנפוץ ביותר של הפרעות קשב וריכוז. אנשים עם הפרעה מסוג זה מראים תסמינים של חוסר קשב ושל היפראקטיביות. תסמינים אלה כוללים חוסר יכולת לשים לב, נטייה לאימפולסיביות ולרמות פעילות ואנרגיה, הרבה מעבר לתקין.

סוג ההפרעה שיש לילד שלכם, יקבע את אופן הטיפול בו. סוג ההפרעה יכול להשתנות עם הזמן, כך שגם הטיפול של הילד עשוי להשתנות.

אבחון הפרעת קשב וריכוז

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז בקרב מבוגרים?

ובכן, לפחות תחילת הדרך תהיה זהה לאבחון ההפרעה בקרב ילדים.

בפגישה הראשונה עם רופא המשפחה, הוא עשוי לשאול אתכם שאלות על התסמינים שלכם או של הילד שלכם:

בשלב הבא:

אם הרופא חושב שהילד עלול לסבול מהפרעת קשב וריכוז, לפעמים הוא עשוי להציע לכם להתחיל בקבלת הדרכה כהורים, אשר תסייע לכם להתמודד עם הילד שמפגין הפרעת קשב וריכוז. 

אם התנהגות הילד לא משתפרת לאור ההדרכה שקיבלתם, תופנו למומחה לבדיקה רשמית. כדי שהילד יאובחן אם הוא אכן סובל מהפרעות קשב וריכוז. 

כדי שהילד יאובחן כך, הוא צריך:

 

אבחון דידקטי מתבצע על ידי נוירולוג או פסיכיאטר, והוא מבוסס בין היתר על דיווחים מההורים והמורים, שיחה עם הילד, ושימוש במבחנים שונים. האבחנה מבוססת על אבחונים פסיכו-דידקטיים, שמסתמכים על בדיקות והתרשמות סובייקטיביות, ולא על הערכה אובייקטיבית.

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?

עבור מבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז, רופא המשפחה שלכם יעריך את התסמינים שלכם ועשוי להפנות אתכם לבדיקה אצל קלינאי תקשורת למבוגרים. הערכה זו כוללת. את התייחסויות הבאות:

אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים קשה יותר, מכיוון שיש מחלוקות בשאלה אם אפשר להחיל עליהם את רשימת האבחון המשמשת לאבחון ילדים.

במקרים מסוימים מבוגר עשוי להיות מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז, אם יש לו 5 תסמינים או יותר של חוסר קשב וריכוז, או 5 תסמינים או יותר, של היפראקטיביות ואימפולסיביות.

עם זאת, על פי ההנחיות, לא ניתן לאשר אבחנה של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, אלא אם כן תסמינים אלה היו קיימים כבר בילדותם. ההנחה כרגע היא, שהפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שלא יכולה להתפתח לראשונה כשהאדם כבר מבוגר.

כלומר, על מנת שאדם מבוגר יאובחן עם הפרעת קשב וריכוז, התסמינים צריכים להיות בעלי השפעה על תחומים שונים בחייו, כמו: קושי להשיג עבודה, נהיגה בצורה מסוכנת, קושי ליצור חבריות, או קושי במערכות יחסים. 

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז

תסמינים להפרעת קשב וריכוז כוללים מספר מאפיינים

הבנת השפה

ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מתמודדים עם קושי רב מהרגיל להבין את הנאמר להם. הם עלולים להפגין:

 

ילד, הסובל מהפרעות קשב וריכוז עשוי להתקשות לבטא את מה שהוא רוצה לומר, למהר ולהגיד את מה שהוא אומר, או לבלבל את המשפטים כך שקשה להבינו.

פעוט, הסובל מבעיות קשב וריכוז עשוי ללקות בעיכוב במיומנויות השפה הבסיסיות, כמו לא לפתח אוצר מילים בהתאם לגילו, או קשיים בדקדוק ובשילוב המילים במשפטים.

בבית הספר, יתכן שהילד:

 

אייקון ראש עם לב

מתקשה לחשוב ולומר בקול רם את המילה הרצויה (מתקשה למצוא את המילים).

לוגו מחקר

מתקשה לענות על שאלות באמצעות מילות מפתח נדרשות.

לוגו טיפול

מתקשה לבטא את עצמו באמצעות מילים ומשפטים.

לוגו אבחון

מתקשה בתכנון ובארגון מחשבותיו למשפט מסודר ומאורגן היטב.

כישורים חברתיים:

הכישורים החברתיים דרושים לנו כדי להסתדר בשיחות עם אחרים. כאשר ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים להבין וליישם את כללי השיחה הם עשויים:

  •  

רוצים להתייעץ עם קלינאי/ת תקשורת מהאיזור שלכם? השאירו פרטים לחזרה:

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז

התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בבעיות קשב וריכוז הן ממריצים כמו ריטלין. תרופות לא ממריצות, כמו סטרטרה (Strattea) או סוגים מסוימים של תרופות נוגדות דיכאון, ניתנות לשימוש במקרה שאנשים לא מגיבים לתרופות הממריצות, או שהם לא יכולים לסבול אותן.

בכול מקרה, חשוב לקבל את התרופה הנכונה במינון הנכון. זאת מכיוון שתרופה להפרעת קשב וריכוז, ובעיקר תרופות ממריצות, עלולות להחמיר מצבים אחרים, שעלולים להופיע יחד עם הפרעות קשב וריכוז, כולל הפרעה דו קוטבית, הפרעה טורדנית כפייתית או חרדה.

טיפול פסיכולוגי בהפרעת קשב וריכוז

מטופלים עם הפרעת קשב המקבלים טיפולים פסיכולוגיים, מטופלים בדרך כלל על ידי טיפול התנהגותי – בדרך כלל תרפיה ואמון הורים, או נוירופידבק. 

 

על טיפולים התנהגותיים קוגניטיביים בהפרעות קשב וריכוז

טיפולים התנהגותיים קוגניטיביים, עשויים להפחית את התרופות או אפילו להפסיק אותן לחלוטין. יש מחקרים שהגיעו למסקנה ששתי גישות הטיפול – תרופות וטיפול התנהגותי – עשויות לעבוד במקביל בצורה הטובה ביותר.

 

טיפול תזונתי בהפרעות קשב וריכוז

טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים יכול להיעשות גם באמצעות שינויים בתזונה. 

לדוגמה, טיפול תזונתי, המסתמך על טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא ריטלין כולל:

בריאות, אוכל ותזונה – יכולים לעשות שינוי משמעותי בחייהם של ילדים ומבוגרים מאובחנים, ולהציע להם טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז. במקרים רבים שינויים תזונתיים לא רק משפרים את תסמיני ההיפראקטיביות, חוסר הריכוז והאימפולסיביות, אלא הם גם מרגיעים.

מבוגרים רבים והורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז להוטים לנסות מזונות ותוספי מזון, כחלק מהתזונה שתוכל לשפר את תסמיני הפרעות הקשב והריכוז. כדי לעשות זאת חשוב להתייעץ עם דיאטנית שמתמחה בתחום 

טיפול בהפרעות קשב וריכוז בהריון

גוברת ההכרה כי הפרעת קשב וריכוז היא מצב שכיח לא רק בקרב ילדים, אלא גם אצל מבוגרים. זה הביא לעלייה מהירה במספר הנשים בגיל הפוריות, המטופלות כשהן מאובחנות כסובלות מהפרעת קשב וריכוז.

על רקע החששות מהשימוש בתרופות מכול סוג שהוא במהלך ההיריון וההנקה, ראוי לציין שיש מעט מאוד מידע על ההשפעות של תרופות נגד הפרעות קשב וריכוז על העובר ועל הוולד. 

יש מחקרים הטוענים כי האימפולסיביות, הקשורה בהפרעות קשב וריכוז, עלולה להוביל לשיעור מוגבר של הריון לא מתוכנן. אבל, למרות שטיפול בהפרעות קשב וריכוז במהלך ההיריון וההנקה עלול להשפיע לרעה על התינוק, הפסקת הטיפול, או טיפול לקוי, עלולים גם הם לסכן את האם ואת התינוק. שינויים פרמקודינמיים ופרמקוקינטיים (Pharmacodynamic and Pharmacokinetic) במהלך ההיריון, עלולים להשפיע גם על יעילותן וגם על ריכוז התרופות.

מהמידע המצומצם שפורסם, נראה כי הסיכון להיווצרות מום בעובר, הוא נמוך מאוד, וכמויות התרופות המופרשות בחלב אם ונצרכות על ידי התינוק, הן קטנות מאוד. יש מחקרים המלמדים כי השימוש בתרופות כטיפול בהפרעות קשב וריכוז על ידי נשים בהריון לא הוביל לסיכון מוגבר למומים מולדים או למוות בלידה. עם זאת, כל סיטואציה היא ייחודית, וכאשר מדובר בטיפול תרופתי בהפרעות קשב וריכוז, יש לבחון את האישה ההרה באופן פרטני.

איגוד המזון והתרופות האמריקני סיווג את התרופות נגד הפרעות קשב וריכוז, כ׳קטגוריית הריון C׳, כלומר, שאין מספיק מידע כדי לאשר פגיעה או חוסר נזק.

הרופא אמור לשאול את השאלות הבאות:

דרכי טיפול בהפרעת קשב וריכוז – על ידי קלינאי תקשורת 

הפרעות קשב וריכוז מלוות לעתים קרובות בלקות שפה. דפוסי הדיבור והשפה, משתנים אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. קלינאי תקשורת לילדים יכול להיות שותף חשוב בצוות המסייע לילד עם הפרעות קשב וריכוז, ולסייע לו למצות את הפוטנציאל שלו להצליח בבית הספר ובבית.

קלינאי תקשורת עובדים על התסמינים הבאים המאפיינים אנשים עם הפרעות קשב וריכוז: הבנת השפה, ההתנהגות בבית הספר והכישורים החברתיים.

לא כל הילדים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז חווים גם קשיי שפה ותקשורת. קלינאי תקשורת יבצע אבחון מפורט של כישורי הדיבור, השפה והתקשורת של הילד, ויספק תכנית טיפול פרטנית המותאמת לצרכים הספציפיים של הילד שלכם.

 

טיפולי הדיבור מתמקדים: 

רוצים להתייעץ עם קלינאי/ת תקשורת מהאיזור שלכם? השאירו פרטים לחזרה:

לימודי אבחון אוטיזם

אבחון קלינאי תקשורת

אבחון קלינאי תקשורת רוצה ללמוד קלינאות תקשורת? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם עם כל המידע קלינאי תקשורת מספקים אבחונים וטיפולים במקרים הקשורים להפרעות דיבור, שפה

קראו עוד »
קלינאות תקשורת ואוטיזם

אוטיזם

אוטיזם עד לאחרונה דיברו המומחים על סוגים שונים של אוטיזם, כמו הפרעה אוטיסטית או תסמונת אספרגר, אולם היום, כל ההפרעות הללו נקראות ״הפרעות על ספקטרום

קראו עוד »

מעוניינים בשיחת ייעוץ מקלינאי/ת תקשורת מומלץ באיזור שלכם? השאירו פרטים ונדאג שיחזרו אליכם:

דילוג לתוכן